Kardiovaskulárne ochorenia
Cesnak a jeho účinné látky boli a sú všeobecne známe ako prostriedky na prevenciu a liečbu aj kardiovaskulárnych chorôb. Veľké množstvo vedeckej literatúry podporuje a potvrdzuje, že konzumácia cesnaku má významné účinky na úpravu krvného tlaku, prevenciu aterosklerózy, znižovanie sérového cholesterolu a triglyceridov, inhibíciu agregácie krvných doštičiek a zvyšovanie fibrinolytickej aktivity.
Účinky na kardiovaskulárne ochorenia
Experimentálne aj klinické štúdie potvrdili tieto priaznivé kardiovaskulárne účinky. Cesnak obsahuje celý rad zlúčenín síry – aliín, alicín, alylcysteín a iné – ktoré sa veľmi rýchlo, už niekoľko minút po požití, dostávajú do krvi.
Niekoľko klinických štúdií ukázalo, že zlúčeniny cesnaku znížili krvný tlak u viac ako 80% pacientov trpiacich vysokým krvným tlakom. Autori súčasne uviedli, že cesnak nemá vedľajšie účinky a neboli známe žiadne závažné komplikácie. Bolo potvrdené, že mechanizmus antihypertenznej aktivity cesnaku je spôsobený účinkami podobnými prostaglandínom, ktoré znižujú periférnu vaskulárnu rezistenciu.
Pomáha pri vysokom cholesterole
Pri hypercholesterolémii vyvolanej stravou s vysokým obsahom cholesterolu sa významne znížila hladina sérového cholesterolu, triglyceridov a LDL, ale na HDL v sére nemal žiadny účinok. Hladina zostala normálna.
Dlhodobá aplikácia cesnaku a jeho prípravkov na experimentálnu aterosklerózu vyvolanú stravou s vysokým obsahom cholesterolu ukázala 50% zníženie ateromatóznych lézií, najmä v aorte. Publikovaná je metaanalýza 39 primárnych skúšok účinku dvojmesačného podávania cesnakových prípravkov na celkový cholesterol, lipoproteínový cholesterol s nízkou hustotou, lipoproteínový cholesterol s vysokou hustotou a triglyceridy. Zistilo sa 8% zníženie celkového cholesterolu v sére, ktoré je klinicky významné a vyjadruje asi 38% zníženie rizika koronárnych príhod. Hladiny lipoproteínov s vysokou hustotou sa zlepšili len mierne a triglyceridy neboli významne ovplyvnené.
Podávanie cesnaku bolo vysoko tolerované vo všetkých pokusoch a mal minimálne vedľajšie účinky. Táto metaanalýza dospela k záveru, že cesnak by sa mal považovať za alternatívu s vyšším bezpečnostným profilom ako bežné lieky, znižujúce hladinu cholesterolu pacientov s mierne zvýšeným obsahom cholesterolu.
Preventívny účinok cesnaku na aterosklerózu sa prisudzuje jeho schopnosti znižovať obsah lipidov v arteriálnej membráne. Alicín, S-alyl cysteín, obsiahnutý v našom extrakte SALUPAR JES® a dialyldisulfid, obsiahnutý v cesnakovom oleji, sú účinné látky spôsobujúce jeho antiaterosklerotický účinok.
Plazmatická fibrinolytická aktivita u zvierat, ktorá sa znížila pri kŕmení cholesterolom, sa podstatne zvýšila, keď bola táto strava doplnená cesnakom. Niekoľko štúdií u ľudí s plazmatickou fibrinolytickou aktivitou preukázalo, že cesnak zvýšil fibrinolytickú aktivitu zdravých jedincov, ako aj pacientov s akútnym infarktom myokardu.
Liečba cesnakom významne inhibovala intracelulárnu mobilizáciu Ca2+, syntézu tromboxánu-A2 (silný agregátor doštičiek) a bola chránená pred trombocytopéniou vyvolanou aplikáciou kolagénu alebo arachidonátu.
Pri skúmaní u ľudí bola preukázaná inhibícia adhézie alebo agregácie krvných doštičiek. Ďalej sa zistilo, že cesnak znižuje riziko periférnych arteriálnych okluzívnych chorôb, viskozitu plazmy a nestabilnej angíny pectoris a zvyšuje elastické vlastnosti krvných ciev a kapilárnu perfúziu.