Protinádorový účinok
Mnohé štúdie in vitro a in vivo naznačujú preventívne účinky cesnakových prípravkov a ich príslušných zložiek na onkologické ochorenia. Zistilo sa, že cesnak obsahuje veľké množstvo silných bioaktívnych zlúčenín s protinádorovými vlastnosťami, predovšetkým deriváty alylsulfidu. Uvádza sa, že rôzne deriváty cesnaku modulujú zvyšujúci sa počet molekulárnych mechanizmov v karcinogenéze, ako je tvorba DNA aduktu, mutagenéza, zachytávanie voľných radikálov, bunková proliferácia a diferenciácia, ako aj angiogenéza. Rýchlosť rastu nádorových buniek sa cesnakom znižuje blokádou bunkového cyklu, ktorá sa vyskytuje vo fáze G2/M. Výskyt rôznych druhov nádorov pri pravidelnom užívaní je o 32 % nižší. Je však rozdiel, medzi surovou rastlinou a technologicky upraveným obsahom v ktorom je odstránená agresivita niektorých zlúčenín. Cesnak má potvrdené rôzne chemopreventívne a chemoprotektívne účinky, t. j. jeho užívanie aj počas syntetickej chemoterapie znižuje toxický účinok chemických liečiv vrátane antineoplastík a možno sa domnievať, že priamo vyvolá apoptózu, teda pôsobí antineoplasticky.
Účinné látky v cesnaku
Medzi protinádorové látky v cesnaku patrí dialyltrisulfid (DATS), organická zlúčenina síry. Pri výskume preukázala protinádorovú aktivitu pri skúškach in vitro aj in vivo. Cytotoxicita DATS proti epitelovým bunkám prostaty sa znížila na rozdiel od nádorových buniek PC-3.
Možné antikarcinogénne mechanizmy cesnaku a jeho zložiek môžu súvisieť s inhibíciou aktivácie karcinogénov, zvýšením detoxikačných mechanizmov, vylučovaním a ochranou DNA z aktivovaných karcinogénov. Okrem toho, DATS znižoval tvorbu nádorového tkaniva a počet mitotických buniek v nádoroch, znížil aktivitu históndeacetylázy, zvýšil acetyláciu H3 a H4, inhiboval progresiu bunkového cyklu a znížil protinádorové markery (survivín, Bcl-2, c-Myc, mTOR, EGFR, VEGF).
Zistilo sa, že cesnakové zložky blokujú kovalentnú väzbu karcinogénov na DNA, zvyšujú degradáciu karcinogénov, majú antioxidačné vlastnosti, vychytávajú voľné radikály a regulujú bunkovú proliferáciu, apoptózu a imunitné reakcie.
Ukázalo sa, že ajoén indukoval apoptózu v ľudských leukemických bunkách stimuláciou produkcie peroxidu aktivitou podobnou kaspáze-3 a kaspáze-8.
Cesnak synergizuje účinok kyseliny eikosapentáneovej, látky potlačujúcej rast nádoru prsníka a antagonizuje účinok kyseliny linolovej, látky zvyšujúcej rast nádoru prsníka. Antiproliferatívna aktivita ajoénu bola demonštrovaná na skupine ľudských bunkových líniách tohoto tumoru.
Alicín inhibuje proliferáciu ľudských nádorových buniek endometria (maternice) a hrubého čreva. Inhibícia rastu je sprevádzaná akumuláciou buniek vo fáze WIG1 a G2lM bunkového cyklu. Má antiproliferačný účinok. (Endometrióza sú ložiská sliznice na nefyziologických teda na nenáležitých miestach endometria: vajíčkovody, vaječníky, pobrušnica, oblasť panvového dna, črevo, močový mechúr, brušná stena, ba aj pľúca. Tieto ložiská sliznicových buniek maternice podliehajú hormonálnym zmenám, čiže prebieha v nich celý menštruačný cyklus vrátane krvácania. Ložiská môžu postupne nekontrolovane rásť).
Výskum tiež potvrdil, že dialylsulfid a dialyldisulfid inhibujú aktivitu arylamínovej acetyltransferázy a 2-aminofluorén-DNA v bunkách ľudskej promyelocytovej leukémie.
Čo ukázali štúdie
Štúdie na hlodavcoch aj na ľuďoch preukázali, že zlúčeniny v cesnaku inhibujú vývoj chemicky indukovaných nádorov v pečeni, hrubom čreve, prostate, močovom mechúre, mliečnej žľaze, pažeráku, pľúcach, koži a v žalúdku.
Ako vysvetliť popisovaný protinádorový účinok látok obsiahnutých v cesnaku? Tieto zlúčeniny spomaľujú delenie nádorových buniek. Okrem toho vedci predpokladajú, že na počiatku vzniku nádorov je poškodenie genetického materiálu bunky cudzorodými, najviac chemickými látkami, ale z našich skúseností sa možno vyjadriť, že medzi škodcov patria aj mnohé mikroorganizmy.
Delením poškodených buniek vznikajú bunky nádorové. Zlúčeniny obsiahnuté v cesnaku chránia práve gény, túto najvzácnejšiu, ale aj najzraniteľnejšiu časť bunky, pred pôsobením škodlivých látok.
Zistilo sa že napríklad nádorotvorné N-nitrózozlúčeniny podané pri pokusoch potkanom sa „nalepili“ na jadrovú DNA. Tento dej sa považuje za počiatok zhubnej choroby. Ak zvieratá dostávali v strave 2 % cesnakového prášku, množstvo DNA narušenej uvedenými zlúčeninami pokleslo o 55 %. Prídavok 4 % cesnakového prášku v strave potkanov ochránil dokonca až 80 % genetického materiálu bunky.
Bolo potvrdené zníženie rizika niektorých malignít konzumáciou rastlín obohatených selénom, ktorý obsahuje aj cesnak.
DATS inhiboval rast buniek ľudského kožného melanómu A375, bazálne intracelulárne reaktívne formy kyslíka a poškodenie DNA, indukciu stresu endoplazmatického retikula a apoptózu sprostredkovanú mitochondriami.
V Japonsku urobili štúdie, pri ktorých sa preukázali pozitívne výsledky pri liečení nádorov mozgu. K tomuto záveru došli na základe výsledkov experimentov na laboratórnych hlodavcoch. Odborníci potvrdili silnú liečivú schopnosť cesnaku s obsahom látok, ktoré prispievajú k sebazničeniu chorých buniek. Okrem toho potvrdili, že konzumácia cesnaku bráni vzniku metastáz.
Zlúčeniny obsiahnuté v cesnaku zvyšujú aktivitu enzýmov, ktoré sa podieľajú na odstraňovaní cudzorodých látok z tela. Takýmito enzýmami sú napríklad glutatiónperoxidáza a glutatión-S-transferáza, ktoré na škodlivú látku naviažu iné zlúčeniny, a tým ju označia ako nežiadúcu. V pečeni sa takto upravené cudzorodé látky dostávajú do žlče a spolu s ňou do zažívacieho traktu. Enzým glutatión S-transferáza, svojimi prirodzenými vlastnosťami chráni organizmus pred onkologickými chorobami.
Výsledky odborníkov potvrdzujú dôležitosť potreby cesnaku pri prevencii pred chorobami. Táto štúdia bola uverejnená aj v časopise American Cancer Society.