Zápal v tele

Čo je zápal

Zápal je komplikovaný proces skladajúci sa z niekoľkých krokov, ktorého hlavnou funkciou je zamedzenie rozmnožovania patogénov s cieľom ich zničenia alebo vypudenia. Zápal je spôsobený vylúčením látok (napr. pyrogénov, histamínov), spôsobujúcich sčervenanie, opuch alebo bolesť, hlavne z leukocytov. Zápal spôsobuje vazodilatáciu ciev a slúži ako označovateľ miesta infekcie pre ďalšie leukocyty. Zápal taktiež ústi do zvýšenia teploty miesta infekcie, čo pôsobí nepriaznivo na reprodukciu patogénov. Zápal môže byť buď lokálny, alebo systematický (celkový).

Adaptívny imunitný systém

Špecifický imunitný systém alebo špecifická imunita je založená na špecifickej odpovedi organizmu voči patogénom, to znamená, že bunky patriace do špecifického imunitného systému dokážu rozoznať, odpovedať a zapamätať si určitú látku – antigén. Antigény sú špecifické molekuly, zväčša sú situované na povrchu vírusov, baktérií alebo prvokov ale taktiež sa nachádzajú aj na povrchu všetkých buniek organizmu. Antigény sú proteínovej alebo polysacharidovej povahy. Hlavným cieľom antigénov je rozoznateľnosť vlastných a cudzích buniek organizmu. Antigény, ktoré sú telu určitého jedinca cudzie, vyvolávajú imunitnú reakciu, napr. pre človeka sú cudzie antigény chrípky a mnoho ďalších. Antigény sa taktiež uplatňujú pri nešpecifickom imunitnom systéme. Antigény u buniek špecifického imunitného systému vyvolávajú produkciu protilátok – imunoglobulínov. Bunkami špecifického imunitného systému sú lymfocyty a to buď B-lymfocyty alebo T-lymfocyty.

Ochranu imunitného systému nepriamo podporujú a ovplyvňujú prírodné najmä rastlinné látky chemicky patriace medzi polyfenolické a terpenoidné štruktúry. Tieto zlúčeniny obsahujú vysoký počet kyslíkových substituentov, patria medzi alicyklické zlúčeniny. Ich charakteristický účinok sa opisuje spravidla ako antioxidačný efekt. Takmer všetky takéto zlúčeniny sa nachádzajú v liečivých rastlinách, v ovocí, ale napríklad aj v živiciach, lišajníkoch, vyšších hubách (hríboch) atď. Súčasťou výživy a metabolického systému sú teda aj rastliny a osobitné miesto patrí liečivým rastlinám.

Súčasťou imunitného systému je aj vysoký počet biogénnych prvkov, t.j. prvkov, ktoré sú súčasťou živých organizmov a v súvislosti s metabolizmom sú súčasťou všetkých enzýmov alebo sa nepriamo do neho zapájajú, sú súčasťou krvi alebo tkanív.

Všetky tu uvedené odborné informácie akokoľvek zložité, sú v súčasnosti vedecky vysvetlené a súvisia s každodenným životom.

Faktory výživy hrajú kľúčovú úlohu pri vývoji rôznych chorôb človeka. V rôznych kultúrach existuje veľa rôznych stravovacích návykov, o ktorých sa predpokladá, že podporujú zdravie človeka. Napriek kultúrnym rozdielom existujú niektoré spoločné charakteristiky zdravých stravovacích návykov. Vnímanie rastlinných potravín ako prospešnej stravy odporúča ľudová tradícia mnohých kultúr po celé storočia.

Výskum v laboratórnych podmienkach ukázal, že antioxidanty, ku ktorým patria aj zlúčeniny cesnaku zvyšuje produkciu sirtuínov aj v bunkách človeka.

Čo sú sirtuíny?

Všetko začína v bunke, ktorá je základná jednotka všetkého živého na Zemi. Človek má okolo 60 000 biliónov buniek a ich veľkosť je od 10 do 100 mikrometrov (jeden mikrón je tisícina milimetra). Bunka je ako „mesto, ktoré nikdy nespí“, neustála komunikácia, veľmi efektívny systém. Za jednu sekundu sa v tele človeka vytvorí 25 miliónov nových buniek.

Vo vývoji nádorov zohrávajú najdôležitejšiu úlohu štyri hlavné zložky bunky: bunkové jadro, proteíny, mitochondrie, bunková membrána. Každá živá bunka má v sebe zabudovaný sebaregulačný systém, ktorý udržuje jej bezchybné a dlhodobé fungovanie. Základom je genetický kód a zdravá bunka vznikne len z bezchybného genetického materiálu. Uvedené procesy kontrolujú a regulujú špecifické proteínové zlúčeniny sirtuíny. Pokiaľ je ich v bunkách dostatok, potom bunka a následne celé tkanivo, orgán či organizmus bezchybne fungujú a sú vo vynikajúcej kondícii. Naopak ak je sirtuínov nedostatok, tak organizmus začne vykazovať známky starnutia a regenerácia začína byť chybná. Vedecké výskumy však potvrdili, že existujúce prírodne látky nazývané tiež antioxidanty veľmi výrazne zvyšuje aktivitu sirtuínov. Podieľajú sa na zdravej obnove všetkých buniek a významne predlžujú život celého organizmu.

Liečivé rastliny sa používajú od dávnych čias sú súčasťou zdravotnej starostlivosti vo forme tradičných štiav, korenín a iných zložiek potravín.

Liečivé rastliny sú dobrým zdrojom nových farmakologicky aktívnych molekúl. Napríklad prírodné produkty by mohli byť potenciálnou alternatívou na kontrolu patogénu spojeného s chorobami [1,2,3,4,5]. V poslednej dobe antibiotiká a väčšina liekov na trhu vykazovali nežiaduce príznaky a vznik rezistentných patogénnych mikroorganizmov, toxické účinky súvisiace s týmito liekmi a problémy s stiahnutím, ktoré obmedzujú ich používanie v mnohých krajinách [6], preto sa veľká pozornosť venovala rastlinným extraktom a farmakologicky aktívnym molekulám extrahovaným z rôznych rastlinných druhov, ktoré sa predtým používajú v tradičnej medicíne [7, 8,9,10,11]. Mnoho rastlinných druhov bolo hlásených, že majú farmakologické vlastnosti kvôli svojim fytokonštituentom, ako sú glykozidy, alkaloidy, saponíny, steroidy, flavonoidy, triesloviny a terpenoidy (napr. monoterpény, diterpény a sesquiterpenes). V súčasnosti je osemdesiat percent svetovej populácie závislých od tradičných liekov ako základného zdroja ich primárnej zdravotnej starostlivosti [12,13]. Liečivé rastlinné extrakty a ich zložky majú tiež rôzne biologické aktivity vrátane virucídnych, baktericídnych, fungicídnych, protizápalových, analgetických, sedatívnych, spasmolytických a lokálnych anestetických aktivít [14,15].

Medzi najznámejšie a historicky najstaršie patrí cesnak. Cesnak si v rôznych tradíciách získal reputáciu ako profylaktická, ale aj terapeutická liečivá rastlina. V priebehu histórie mal dôležité dietetické a liečivé úlohy.

Čo obsahuje cesnak

Cesnak je aromatická rastlina, ktorá sa konzumuje po celom svete ako jedlo a tradične sa ním liečia rôzne choroby. Cesnak je jedným z najvýkonnejších a najpredávanejších rastlinných produktov na trhu. Po stáročia sa používal ako tradičný liek na väčšinu porúch súvisiacich so zdravím. Tiež sa široko používa ako zložka potravín – korenie a afrodiziakum.

Zloženie cesnaku: 

voda 61%

sacharidy 30,5%

bielkoviny 6,5%

tuky 0,3%

popol 1,2% 

Celkové zloženie je v nasledujúcej tabuľke

Výživové hodnoty cesnaku (na 100 g):

energia 149 Kcal (7,5 % RVH*)

sacharidy 33 g (25 % RVH*)

proteíny 6 g na (11 % RVH*)

lipidy 0,5 g na (2 % RVH*)

Obsah vitamínov v cesnaku (na 100 g):

vitamín A 9 IU* (menej ako 1 % RVH*)

vitamín B1 (tiamín) 0,20 mg (17 % RVH*)

vitamín B2 (riboflavín) 0,11 mg (8 % RVH*)

vitamín B3 (niacín) 0,70 mg (4 % RVH*)

vitamín B5 (kyselina pantoténová) 0,59 mg (12 % RVH*)

vitamín B6 (pyridoxín) 1,23 mg (95 % RVH*)

vitamín B9 (kyselina listová) 3 µg (1 % RVH*)

vitamín C 31,2 mg (52 % RVH*)

vitamín E 0,08 mg (0,5 % RVH*)

vitamín K 1,7 µg (1,5 % RVH*)

Obsah minerálov a stopových látok v cesnaku (na 100 g):

sodík (Na) 153 mg (10 % RVH*)

draslík (K) 401 mg (8,5 % RVH*)

vápnik (Ca) 181 mg (18 % RVH*)

meď (Cu) 0,29 mg (33 % RVH*)

železo (Fe) 1,70 mg (21 % RVH*)

magnézium (Mg) 25 mg (6 % RVH *)

mangán (Mn) 1,67 mg (73 % RVH*)

fosfor (P) 153 mg (22 % RVH*)

selén (Se) 14,2 µg (26 % RV*)

zinok (Zn) 1,16 mg (10,5 % RVH,*)

kvercetín a vysoké množstvo ďalších bioflavonoidov a fytoncidov a ďalších viac ako 400 látok.

* RVH – referenčná výživová hodnota

* IU – medzinárodná jednotka

Vyššie uvedené hodnoty sú informatívne a prevzaté z národnej databázy výživných látok. Môžu sa líšiť v závislosti od veľkosti a druhu samotného cesnaku, ale aj od ďalších faktorov, ako je napríklad spôsob spracovania.

Účinky cesnaku

Extrakty a izolované zlúčeniny majú veľa biologických vlastností vrátane antikarcinogénnych, antioxidačných, antidiabetických, renoprotektívnych, antiaterosklerotických, antibakteriálnych, antifungálnych, antiprotozoálnych a antihypertenzívnych aktivít. Cesnak je tiež dobre známy tým, že má imunomodulačné a protizápalové aktivity. Alicín, účinná látka cesnaku, môže vyvolať žalúdočnú agitáciu, najmä ak sa podáva vo vysokých dávkach. Okrem toho ovplyvňuje farmakokinetiku antiretrovírusových liekov, ako aj antikoagulancií. Preto by sa mala venovať náležitá pozornosť pri používaní cesnaku ako lieku na liečbu rôznych ochorení.

Cesnak má vysoký obsah zlúčenín obsahujúcich síru, ako je alliin, allicín, ajoen, vinylditiíny a flavonoidy, ako je kvercetín a mnoho ďalších flavonoidov. Izolované zlúčeniny boli hodnotené pre ich rôzne biologické aktivity. Skúmalo sa fytochemické zloženie, farmakokinetika a farmakologicka účinnosť a najmä jeho hlavná aktívna zložka allicín.

Táto látka je v zložitej sústave iných látok najviac zastúpená a najľahšie analyticky identifikovateľná, zatiaľ čo obsah ostatných látok je nižší, ale majú spoločný synergický a špecifický účinok.

V ostatnom čase výskum a klinické skúšanie potvrdili že zlúčeniny obsahujúce síru, ako je allicín, diallyl sulfid, diallyl disulfid, diallyltrisulfid, S-allylcysteín a S-allylmercaptocysteín, alliín, majú vplyv aj na rôzne štádiá karcinogenézy. Ďalšie dôležité zlúčeniny prítomné v cesnakovom homogenáte sú 1-propenylallyltiosulfonát, alylmetyltiosulfonát, (E, Z) -4,5,9-tritiadodekal, 6,11-trién-9-oxid (ajoén) a y-Lglutamyl-S -alkyl-L-cysteín, alylmetyl a dimetylmono až hexasulfid. Jednou z účinných látok cesnaku je v pôvodnej forme celkom indiferentný a biologicky neúčinný alicín, ktorému sa pripisujú známe účinky a pri poškodení buniek cesnaku sa enzymaticky štiepi na cesnakovú silicu.

Protinádorové mechanizmy pôsobenia fytochemikálií získaných z cesnaku potvrdzujú zmenu mitochondriálnej priepustnosti, inhibíciu angiogenézy, zvýšenie antioxidačných a proapoptotických vlastností a reguláciu proliferácie buniek. Všetky tieto účinky cesnakových zlúčenín síry boli preukázané pri rôznych ľudských nádoroch.

Medzi ďalšie priaznivé účinky cesnaku patrí zníženie krvného tlaku, cholesterolu v krvi, cukru a lipidov a mnoho ďalších, ktoré sa potvrdili aj užívaním výrobku SALUPAR JES®.

Vlastnosti cesnaku vyplývajú z kombinácie biologicky aktívnych látok, ktoré sú spolu zodpovedné za jeho liečivý účinok. Zlúčeniny obsiahnuté v cesnaku sa synergicky ovplyvňujú navzájom tak, že môžu mať rôzne účinky. Medzi účinné zložky cesnaku patria enzýmy (napr. allinaza), zlúčeniny obsahujúce síru, ako je alliín a zlúčeniny vyrobené enzymaticky z alliínu (napr. allicín). Koncentrácia alicínu (hlavná účinná látka) a zdroj charakteristického zápachu cesnaku závisia od spracovateľskej metódy. Allicín je nestabilný a pomerne rýchlo sa mení na inú zlúčeninu.

Existuje veľa rozdielov medzi cesnakovými výrobkami predávanými na výživové aj liečebné účely. Je zdokumentované, že produkty získané aj bez allicínu, ako je výťažok z cesnaku, majú jasný a významný biologický účinok na zlepšenie imunitného systému, liečbu kardiovaskulárnych ochorení, nádorov, pečene a ďalších orgánov. Niektoré výrobky majú povlak (enterický povlak), ktorý ich chráni pred vplyvom žalúdočných sekrétov.

Klinicky bol cesnak hodnotený na niekoľko účelov, vrátane liečby hypertenzie, hypercholesterolémie, cukrovky, reumatoidnej artritídy, prevencie aterosklerózy a vzniku nádorov. Vzhľadom na chemickú zložitosť zlúčenín cesnaku a použitie rôznych metód spracovania nachádzame v predaji rôzne formulácie (napr. sušina) s rôznym stupňom účinnosti a bezpečnosti.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík
Návrat hore