Účinky súvisiace s metabolickými ochoreniami

Účinky súvisiace s metabolickými ochoreniami

Cukrovka - diabetes mellitus

Experimentálne štúdie preukázali jednoznačný hypoglykemický účinok cesnaku. U diabetických pacientov boli preukázané krátkodobé prínosy cesnaku pre dyslipidémiu. Cesnak u diabetických pacientov významne znížil celkový cholesterol, LDL cholesterol a v porovnaní s placebom mierne zvýšil HDL cholesterol v sére.

Liečba diabetických pacientov metformínom a cesnakom počas 12 týždňov znížila hladinu glukózy v krvi analyzovanej nalačno, ale percento zmien bolo výraznejšie pri metformíne doplnenom o cesnak, ako pri samotnom metformíne.

Priaznivý účinok cesnaku na diabetes mellitus sa pripisuje najmä prítomnosti prchavých zlúčenín síry, ako je aliín, alicín, , dialylsulfid, dialyldisulfid, dialyltrisulfid, S-alylcysteín, ajoén a alylmerkaptán. Uvádza sa, že zlúčeniny z cesnaku sú účinné pri znižovaní inzulínovej rezistencie.

Účinok na chemicky vyvolanú hepatotoxicitu

Zistilo sa, že kvercetín, hlavný flavonoid izolovaný z cesnaku, interaguje s niektorými liekmi, ako je vitamín E a C [21] a upravuje in vitro, ako aj in vivo transferázy a aktivitu izozýmov cytochrómu P450, avšak štúdie in vivo odhalili, že cesnakový olej a jeho tri zložky alylsulfidu zvyšujú CYP3A1, 2B1 a 1A1 výrazne v hepatálnej detoxikačnej sústave [22].

Niekoľko štúdií preukázalo, že cesnak môže chrániť pečeňové bunky pred niektorými toxickými látkami. Acetaminofén je analgetické a antipyretické liečivo. Je známe, že jeho predávkovanie spôsobuje u ľudí a hlodavcov hepatotoxicitu a nefrotoxicitu. Ukázalo sa, že cesnak chráni pred hepatotoxicitou vyvolanou acetaminofénom.

Gentamycín tiež indukuje poškodenie pečene, čo sa prejavilo zvýšením markerových enzýmov poškodenia pečene (aspartát transamináza a alanínaminotransferáza) a znížením hladiny albumínu v plazme. V pokuse použitý cesnakový prášok do stravy chránil laboratórne potkany pred hepatotoxicitou vyvolanou gentamycínom, zlepšil antioxidačný stav a moduloval oxidačný stres. Okrem toho cesnak u potkanov oslabil hepatotoxický účinok dusičnanov. Cesnakový extrakt môže znižovať peroxidáciu lipidov a zvyšovať antioxidačný obranný systém.

Antimikrobiálny účinok

Cesnak sa po celé storočia používal v rôznych spoločnostiach na boj proti infekčným chorobám. Podľa histórie Louis Pasteur prvýkrát opísal antibakteriálny účinok cesnaku v roku 1858, hoci nie je k dispozícii žiadny odkaz. V ostatnom čase sa cesnak ukázal ako účinný proti neprebernému množstvu grampozitívnych, gramnegatívnych a acidorezistentných baktérií. Cesnak bol tiež navrhnutý na liečbu tuberkulózy rezistentnej na lieky.

Antibakteriálne vlastnosti cesnaku boli dokázané na širokom spektre gramnegatívnych a grampozitívnych baktérií, vrátane Escherichia coli, Pseudomonas, Proteus, Staphylococcus aureus, Salmonella, Streptococcus, Klebsiella, Micrococcus, Bacillus subtulis Clostridium, Mycobacterium a Helicobacter. Enterococcus a Shigella Dysenteriae Dokonca aj kyselinovzdorné baktérie ako Mycobacterium tuberculosis sú citlivé na cesnakové zlúčeniny a tiež na Helicobacter pylori, zodpovedný za vznik žalúdočných vredov.


Je overené, že rôzne bakteriálne kmene sú rezistentné voči antibiotikám. Staphylococcus aureus je charakteristický rezistenciou na antibiotiká penicilínového radu, vrátane meticilínu. V poslednom desaťročí pozorujeme celosvetový nárast incidencie tohto multirezistentného typu, ktorý patrí medzi hlavné baktérie spôsobujúce nozokomiálne nákazy v nemocniciach, ako sú Salmonella, Escherichia coli, Klebsiella, Bolo zdokumentované, že cesnak vykazuje rozdielnu inhibíciu medzi užitočnou črevnou mikroflórou a potenciálne škodlivými enterobaktériami.

Antibakteriálna aktivita cesnaku sa všeobecne pripisuje alicínu, ale súčasný spoluúčinok (synergizmus) ostatných zlúčenín je evidentný. Je známe, že alicín má sulfhydrylovú modifikačnú aktivitu a je schopný inhibovať sulfhydrylové enzýmy. Cysteín a glutatión pôsobia proti tiolačnej aktivite alicínu. Bolo pokusne preukázané, že alicín má bakteriostatické účinky na niektoré enterokoky rezistentné na vankomycín. Pozoroval sa inhibičný synergizmus, keď sa použil v kombinácii s vankomycínom.

Predpokladá sa, že alicín modifikuje sulfhydrylové skupiny na enzýmoch transpozónu TN1546, ktorý kóduje rezistenciu na vankomycín, čím zvyšuje citlivosť na vankomycín. Preukázal sa aj antibakteriálny účinok rôznych koncentrácií cesnaku na mikrobiom ľudského zubného povlaku in vitro.

Zistila sa tiež synergia medzi ciprofloxacínom a cesnakom, ale nie medzi ampicilínom a cesnakom.

Cesnak má antibakteriálny účinok na klinické patogény a môže sa použiť na prevenciu mikrobiálnych chorôb rezistentných na lieky. Najcitlivejší bol Pseudomonas aeruginosa.

Antiprotozoálne vlastnosti

Niekoľko štúdií preukázalo, že cesnak bol účinný proti mnohým prvokom, vrátane Candida albicans, Scedosporium prolificans, Tinea pedis, Opalina ranarum, Balantidium entozoon, Entamoeba histolytica, Trypanosomes, Leishmania, Leptomonas a Crithidia.

Uvádza sa, že cesnak vykazoval protiplesňové účinky na dva druhy, vzduchom prenášaný patogén Botrytis cinerea a Trichoderma harzianum.

Antivirotické vlastnosti

V porovnaní s antibakteriálnym účinkom cesnaku sa menej skúmali jeho antivirotické vlastnosti. Niekoľko štúdií však uvádza, že cesnak vykazoval in vitro aktivitu proti chrípke A a B, cytomegalovírusu, rhinovírusu, HIV, herpes simplex vírusu 1, vírusu herpes simplex 2, proti vírusovej pneumónii a rotavírusu.

V prípade HIV sa predpokladá, že ajoén pôsobí inhibíciu procesov závislých od integrínu. Alylalkohol a dialyldisulfid sa tiež osvedčili proti bunkám infikovaným HIV. U alicínu alebo

S-alylcysteínu nebola pozorovaná žiadna aktivita. Zdá sa, že aktívny je iba alicín a látky z neho odvodené.

Z uvedeného vyplýva, že, účinky cesnaku sú v klinických štúdiách maximálne priaznivé. Treba však podotknúť, že odkazy na konkrétne účinné zlúčeniny, ktoré cesnak obsahuje sú odkazované na tie, ktoré sa dajú analyticky identifikovať. Cesnak však obsahuje asi 420 rôznych zlúčenín v nízkych koncentráciách a ich synergický účinok je jednoznačný.

Predklinické údaje preukázali, že cesnak a jeho OSC majú potenciálnu antivírusovú aktivitu proti rôznym ľudským, živočíšnym a rastlinným patogénnym vírusom prostredníctvom blokovania vstupu vírusu do hostiteľských buniek, inhibíciou vírusovej RNA polymerázy, reverznej transkriptázy, syntézy DNA a okamžitej skorej transkripcie génu 1(IEG1), ako aj prostredníctvom regulácie signalizačnej dráhy extracelulárnej signálovej regulovanej kinázy (ERK) mitogénu aktivovanej proteínkinázy (MAPK).

Ukázalo sa, že zmiernenie vírusovej infekcie je spojené aj s imunomodulačnými účinkami cesnaku a jeho OSC. Klinické štúdie ďalej preukázali profylaktický účinok cesnaku pri prevencii rozšírených vírusových infekcií u ľudí prostredníctvom zvýšenia imunitnej odpovede. Toto preskúmanie zdôrazňuje, že cesnak má významnú antivírusovú aktivitu a môže byť použitý profylakticky pri prevencii vírusových infekcií. Aplikácia cesnaku je z uvedeného prehľadu skutočne širokospektrálna.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík
Návrat hore